Zadbajmy
o naszą przyszłość

Biogazownia

O biogazowni 

Jednym z kluczowych elementów CZE jest budowa biogazowni komunalnej. Jeżeli razem przyczynimy się do jej powstania diametralnie wpłyniemy na poprawę  jakości życia w naszym mieście.

Biogazownia komunalna przetwarza odpady organiczne pochodzące z gospodarstw domowych, odpady zielone.  Najczęściej są to obierki, skórki warzyw i owoców, a także resztki pieczywa, fusy z kawy i herbaty, a także liście, zwiędnięte kwiatki czy skoszona trawa.

To naturalne, że nie będziemy wykorzystywać odpadów pochodzących z gospodarstw rolnych. Zajmiemy się wyłącznie frakcją bio z naszych mieszkań i domów.

Zalety budowy biogazowni 

Biogazownia zapewni korzyści ekonomiczne i środowiskowe, a dla dzielnicy może oznaczać także dostęp do źródła ciepła systemowego. Dzięki niej zwiększy się poziom recyklingu, a wyniku procesu przetwarzania i fermentacji powstanie biogaz do wytwarzania energii elektrycznej, cieplnej i biometanu oraz nawóz. Biogazownie przyczyniają się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, przetwarzając w procesie fermentacji substancje organiczne na biogaz.​​​​​​​

Główne założenia inwestycji

Z szacowanego na 22 500 Mg strumienia bioodpadów aż do 20 000 Mg poddanych będzie fermentacji, co znacznie zredukuje masę odpadów przeznaczonych do składowania. Fermentacja odbywać się będzie w fermentorze o pojemności 1800 m³. W procesie fermentacji w temp 55°C odpady biodegradowalne przekształcane będą w biogaz. Cały proces odbywać się będzie w hermetycznych przestrzeniach, bez dostępu powietrza atmosferycznego, co wykluczy ryzyko wydostania się na zewnątrz zapachów.

Biogaz w ramach wysokosprawnej kogeneracji będzie wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i ciepła. 

Pozostały po fermentacji pofermentat wykorzystany będzie do produkcji nawozów rolniczych sypkich oraz płynnych. Uzyskany nawóz będzie miał zapach przypominający ziemię ogrodniczą.

 

Schemat przetwarzania bioodpadów i uzyskiwanych produktów

Technologia

Planowana miejska biogazownia komunalna będzie wykorzystywać nowoczesną technologię fermentacji suchej poziomej ciągłej. Przygotowanie wsadu i cały proces przygotowania wsadu odbywa się w zamkniętej hali, z podciśnieniem z oczyszczaniem odessanego powietrza w płuczce i biofiltrze.  Ten dwustopniowy system oczyszczania powietrza procesowego zapewenia 95 procent skuteczności. Cały proces wytwarzania energii z biogazu jest zeroemisyjny, a nawet posiada ujemny wskaźnik emisyjności gazów cieplarnianych. Tego typu instalacja wpisuje się w europejską gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ) zmniejszając uzależnienie od gazu ziemnego i nawozów sztucznych.

Lokalizacja

Miejska biogazownia komunalna ma powstać na terenie związanym z gospodarką odpadami – w sąsiedztwie PSZOK-u, przy ul. Sportowej. Lokalizacja gwarantuje, że funkcjonowanie biogazowni na tym terenie nie będzie miało wpływu nie tylko na środowisko, ale też i na otoczenie. Bioodpady będą dostarczane do biogazowni z pominięciem dróg lokalnych.

Aspekty środowiskowe

Planowana miejska biogazownia komunalna to nowoczesne i proekologiczne rozwiązanie, które stanowi doskonałą alternatywę dla kompostowni odpadów. Opiera się ono na racjonalnym wykorzystaniu naturalnych, organicznych odpadów w celu wytworzenia energii elektrycznej i cieplnej. Jest ona bezpieczna dla człowieka i środowiska, a w procesie produkcji biogazu nie przedostają się do otoczenia żadne nieprzyjemne, drażniące czy toksyczne zapachy czy niebezpieczne substancje.

W całej Europie jest prawie 19 tys. biogazowni – najwięcej w Niemczech, bo ponad 11 tys. instalacji. W Polsce biogazowni jest ok. 400, w tym samych biogazowni komunalnych jest aktualnie 10. Spośród nich tylko dwie biogazownie w Polsce dedykowane są wyłącznie strumieniowi selektywnie zebranych odpadów ulegających biodegradacji: ZZO Poznań- Suchy Las oraz ZUOK „Orli Staw”. Dodatkowo Wielkopolskie Centrum Recyklingu posiada jeden fermentor dedykowany odpadą biodegradowalnym.